מכונאי צבאי הוכר כנכה צה"ל לאחר שנפגע בצווארו

מכונאי צבאי הוכר כנכה צה"ל לאחר שנפגע בצווארו

ביהמ"ש המחוזי בחיפה דחה ערעור שהגיש קצין התגמולים בדרישה לשלול את זכאותו של המכונאי, שנזקק לניתוח בעמוד השדרה בשל תנאי עבודתו הקשים

מכונאי ששירת בצה"ל 14 שנה הוכר כנכה צה"ל, בשל פגיעה מתמשכת בחלקו העליון של עמוד השדרה שלו, שנגרמה בעקבות עבודתו בתיקון כלי רכב משוריינים. לאחר מאבק משפטי ממושך דחה היום (ב') בית המשפט המחוזי בחיפה ערעור שהגיש קצין התגמולים נגד בקשתו של המכונאי, והכיר בו כנכה צה"ל.

המכונאי עבד בתנאי לחץ במשמרות ארוכות של כ-16 שעות ביום, כדי להכשיר את הכלים לפעילות.

בין השאר נדרש להרים חלקי חילוף במשקל עשרות קילוגרמים, ועשה שימוש בכלי עבודה "כבדים במיוחד", כהגדרת עורכי דינו, צבי פרדיס וסאמי אבו-ורדה. לדבריו, עבודתו אילצה אותו לסובב את צווארו "בתנועות לא שגרתיות", ולהחזיקו בתנוחות לא נוחות במשך זמן רב.

בשנת 2003 התלונן המכונאי לראשונה על כאבים חזקים בצוואר ובגב. כעבור כשנתיים הגיע לחדר המיון בבית החולים רמב"ם בחיפה, ושם עבר בדיקת סי.טי שבה התגלה העמוד השדרה שלו בקע דיסק גדול.

בהמלצת הרופאים עבר המכונאי ניתוח בצווארו, ובמהלכו הושתל לו דיסק מלאכותי. ואולם, חרף הניתוח המשיך המכונאי להתלונן על כאבים ועל ליקויים בתנועת צווארו. המג"ד בגדוד שבו שירת המכונאי העיד על תנאי עבודתו הקשים. קצין התגמולים של משרד הביטחון דחה את התביעה בטענה ש"לא היה אירוע מסוים שגרם למכונאי לפגיעה".

הוועדה לערעורים לפי חוק הנכים קיבלה את טענתו של עו"ד צבי פרדיס, שלפיה "השירות הארוך והמאמצים של המכונאי היו גורם להתפרצות הפגימה בעמוד השדרה הצווארי", שגובתה על ידי חוות דעת רפואית. קצין התגמולים עירער על החלטתה של הוועדה לבית המשפט המחוזי, ובדיון שנערך היום פסק הרכב שופטים בראשות יגאל גריל כי אין מקום להתערב בפסק הדין של הוועדה, ועל כן יש להכיר במכונאי כנכה צה"ל.

פורסם באתר nrg